]]>

Strona/sklep - wysyłane mail'e trafiają do SPAM'u ?

2012-07-11 09:55 przez administrator

Nieodłączną usługą właściciela każdej strony www lub sklepu internetowego jest firmowa poczta. Bardzo częstym problem, który spotykamy u naszych klientów jest sytuacja, w której maile wysyłane przez oprogramowanie do jego użytkowników trafiają do SPAM'u jako niechciana poczta w skrzynkach pocztowych takich portali jak wp.pl, o2.pl itp.

Okazuje się, że najczęstszym powodem takiego zachowania jest brak ustawionego rekordu SPF w konfiguracji domeny, którą obsługuje poczta.

 

Sender Policy Framework (SPF)

To system walidacji email zaprojektowany, by przeciwdziałać rozsyłaniu niechcianej poczty. SPF pozwala administratorom określić jakie serwery uprawnione są do wysyłania poczty w danej domenie poprzez ustawienie specjalnego rekordu DNS w konfiguracji domeny. Zasada działania opiera się na weryfikacji adresu IP serwera wysyłającego wiadomość z tymi określonymi jako dozwolone. Dzięki temu wiadomości wysyłane przez spamerów podszywających się pod cudze adresy e-mail zostaną odrzucone.

 

Konfiguracja DNS

Jako przykład weźmy jedną z popularniejszych usług poczty - Google Apps (GMail).

v=spf1 include:_spf.google.com ~all umożliwia autoryzowanie serwerów poczty usługi Google Apps.

Linux/serwer bind, wymagany rekord DNS:

example.com. IN SPF " v=spf1 include:_spf.google.com ~all "

przykład konfiguracji domeny w nazwa.pl:

konfiguracja DNS w nazwa.pl

Oczywiście zabezpieczenie SPF dotyczy tylko ruchu międzyserwerowego, użytkownicy nie muszą niczego zmieniać w swoich programach pocztowych.

Jeśli korzystasz z oprogramowania Magento, włącz dodatkowo opcję ustawiania adresu powrotnego w wysyłanych wiadomościach. Ustawienie znajdziesz w panelu zarządzania pod

System > Konfiguracja, Sekcja ZAAWANSOWANE > System - Mail Sending Settings, Opcja Ustaw ścieżkę powrotu na "Tak"

Jeśli pomimo zastosowania powyższych wskazówek Twoje maile nadal trafiają do SPAM'u, skontaktuj się z nami - postaramy się pomóc Ci w zdiagnozowaniu problemu.

Wróć

Zobacz również