]]>

Magento SEO

2010-09-17 15:39 przez administrator

Magento SEO

Optymalizacja indeksowania przez wyszukiwarki naszego sklepu to jeden z krytycznych elementów by odnieść sukces. Odkąd tylko Magento ujrzało światło dzienne, w dalszym ciągu nie powstał żaden oficjalny przewodnik w temacie pozycjonowania Magento. Wprowadzając w życie zebrane poniżej wskazówki ludzi z branży SEO z pewnością znacznie poprawimy zasięg naszego sklepu.

Magento jest kompleksowym rozwiązaniem zaprojektowanym również z myślą o łatwym dostępie do treści przez wyszukiwarki. Już standardowa instalacja oferuje nam wsparcie dla poprawy indeksacji naszego sklepu w postaci obsługi przyjaznych adresów URL. Funkcjonalność ta jest domyślnie wyłączona, także warto ją uruchomić w pierwszej kolejności.
W tym celu należy przejść do:

System → Konfiguracja, OGÓLNE → Sieć → Optymalizacja pod wyszukiwarki

Kolejną funkcją wartą uwagi jest:

"Dodaj kod sklepu do Url" pod zakładką "Opcje URL" w prawej części ekranu. W większości przypadków zaleca się ustawienie tej opcji na "Nie".

 

1.1.1. Adres bazowy.

Pod "Niezabezpieczony" oraz "Zabezpieczony" znajduje się opcja "Podstawowy URL", gdzie możemy ustawić preferowany adres domeny. Ustawiamy tutaj preferowaną wersję adresu naszego sklepu. Dostępne opcje do wyboru to www lub też bez przedrostka www. np. http://twojadomena.pl/magento/ http://www.twojadomena.pl/magento/

Zmieniając to ustawienie nie tworzymy żadnego przekierowania z www na bez-www lub na odwrót, lecz ustawiamy tylko preferowaną wersje adresu.
Dlatego dobrą praktyką jest utworzenie przekierowania 301 w .htaccess za pomocą mod_rewrite. Poza tym utworzenie takiego przekierowania zapobiega także dodawaniu do adresów url zapytań SID przez Magento, np. ?SID=b9c95150f7f70d6e77ad070259afa15d. Upewnijmy się też iż adres bazowy URL jest taki sam jak przekierowanie w htaccess.

Edytując .htaccess możemy dodać taką linijkę kodu w celu przekierowania index.php na root'a
Około linii 120:

RewriteBase / RewriteCond %{THE_REQUEST} ^[A-Z]{3,9} /index.php HTTP/
RewriteRule ^index.php$ http://www.twojadomena.pl/ [R=301,L]

Lub gdy Magento nie jest zainstalowane w katalogu głównym domeny:
http://www.twojadomena.pl/magento/:

RewriteBase /magento/ RewriteCond %{THE_REQUEST} ^[A-Z]{3,9} /magento/index.php HTTP/
RewriteRule ^index.php$ http://www.twojadomena.pl/magento/ [R=301,L]

 

1.2. Ustawienia nagłówka

Domyślnie instalacja Magento ustawia tytuł w sekcji nagłówka na "Magento Commerce". By zwiększyć ruch odwiedzających w naszym sklepie powinniśmy mieć na uwadze kilka rzeczy:

  • Silniki wyszukiwania kładą większą wagę na wcześnie napotkane słowa na stronie, więc jeśli dobrane przez nas słowa kluczowe znajdą się na samym początku naszej strony zostanie ona lepiej wyróżniona w wynikach wyszukiwania.
  • Ludzie oglądający wyniki wyszukiwania widzą właśnie pierwsze zindeksowane słowa na stronie. Jeśli zindeksowany opis odnosi się do naszej strony daje to dużo większe szanse na kliknięcie naszego odnośnika.

Po pierwsze powinniśmy się pozbyć domyślnego tytułu "Magento Commerce".
W tym celu przejdźmy do:

System → Konfiguracja, OGÓLNE → Wygląd → Nagłówek HTML.

Wybierzmy opis dobrze charakteryzujący nasz sklep, zawierający słowa kluczowe. Tytuł zostanie wykorzystany we wszystkich informacyjnych stronach naszego sklepu jak: "Kontakt", "Popularne frazy wyszukiwania", "O nas".

Aby dodać nazwę naszego sklepu do znacznika meta tytułu na wszystkich stronach, włączając w to strony kategorii i produktów, należy wpisać nazwę sklepu w polu "Sufiks tytułu". Pole "Prefiks tytułu" zaleca się zostawić puste. Zostawmy także puste pola "Domyślny opis" i "Domyślne słowa kluczowe".

Sprawdźmy także, czy pole "Defaul Robots" ustawione jest na "INDEX, FOLLOW".

Następnie zoptymalizujmy także sekcję "< head >" stron naszego sklepu. Jest dobrą praktyką ustawienie kanonicznego adresu URL w sekcji nagłowka np.

Taki zapis mówi silnikom indeksującym iż preferowana lokalizacja tej strony to http://twojsklep.pl/page.html zamiast na przykład http://www.twojsklep.pl/page.html?sid=asdf314159265 .

W tym celu należy zainstalować moduł Canonical URL's dla Magento by dodać nowe nazwy kanoniczne i poprawić tym samym SEO sklepu.

Z jakichś powodów Magento odsyła niektóre z odwiedzających stronę robotów indeksujących poprzez dany metatag:

W pewnych okoliczościach może to skutkować dziwnym zachowaniem robotów indeksujących, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie go usunąć. W tym celu wystarczy zainstalować moduł Yoast MetaRobots.

 

1.3. Strony CMS

Na pierwszy rzut oka system CMS w Magento może może wydawać się nieco skromny. W większości przypadków jednak funkcjonalność, która oferuje jest w zupełności wystarczająca. Jedną z zalet tego prostego systemu CMS jest to, że możesz kontrolować każdy aspekt ustawionych w menadżerze stron. Jeśli nadałeś już wszystkim stronom jakąś treść, pora by ustawić teraz identyfikator SEF URL oraz tytuły stron. W menu CMS przejdź do zkładki "Dane Meta" każdej ze stron, aby uzupełnić wszystkie metatagi.

Możemy zostawić pole "Słowa kluczowe" puste. Pole opisu ma tutaj jedno ważne znaczenie, zachęcać ludzi do kliknięcia w link. Zadbajmy o to, by opisywało dobrze stronę, na której użytkownik się znajdzie oraz zachęcało treścią do kliknięcia. Jedynym dobrym sposobem na utworzenie opisu jest napisać go własnoręcznie. Jeśli myślisz o autogenerowaniu metatagów, równie dobrze możesz nie robić nic i pozwolić silnikom indeksującym przejąć kontrolę nad tworzeniem opisów w wynikach wyszukiwania.

Jeśli pozostawisz pola opisu puste, silniki indeksujące wygenerują same odpowiedni opis na podstawie zamieszczonego w dokumencie tekstu.

 

1.4. Optymalizacja kategorii

Magento pozwala nam na dodanie nazw kategorii do ścieżki URL strony z produktem. Ponieważ jednak Magento nie wspiera tej funkcjonalności najlepiej (pojawiają się problemy z duplikacją treści ), będzie dobrym pomysłem wyłączyć tą funkcję. Aby to zrobić przejdź do:

System → Konfiguracja, KATALOG → Katalog → Optymalizacja dla wyszukiwarek

ustaw opcję "Use categories path for product URL's na "no".

Pora na ustawienie wszystkich szczegółów odnośnie kategorii:
Przejdźmy z menu głównego do Katalog → Zarządzanie kategoriami

Najważniejsze do ustawienia opcje to:
Meta description: wstaw w to miejsce schludny i atrakcyjny opis. Miej na uwadze, że ludzie będą go widzieć w listingach wyników wyszukiwarek.

Page title: zostaw to pole puste, by wykorzystać nazwę kategorii włączając nazwy kategorii nadrzędnych. Jeśli ustawisz to pole, tytuł będzie dokładnie taki jak go tu ustawisz, jednak bez nazw kategorii nadrzędnych.

URL key: spróbuj ustawić krótki lecz znaczący wyraz dla linku URL. Pamiętaj iż to ustawienie działa dla wszystkich widoków sklepu, dla wielojęzycznego sklepu powinno więc być niezależne języka tłumaczeń.

Dla każdego z zdefiniowanych widoków sklepu możesz ustawić osobne pola nazw opisu, tytułu oraz metadanych. Jest to świetna funkcja dla sklepów wielojęzycznych.

 

1.5. Optymalizacja produktów

Optymalizacja stron z produktami odbywa się na podobnej zasadzie jak dla kategorii. Możesz ustawić metadane dla każdego widoku sklepu osobno. Zwróć uwagę iż ustawienie pola "tytuł" nadpisze cały ustawiony wcześniej tytuł strony, włączając nazwy kategorii - z wyjątkiem Prefiks/Sufiks tytułu, a nie tylko nazwy produktu. Z tego względu zaleca zostawić się je puste.

Często przeoczanym aspektem SEO w oprogramowaniu Magento jest sposób w jaki implementujesz obrazki. Na przykład dodawanie odpowiednich opisów w atrybuty "alt" i odpowiednie nazewnictwo plików z grafiką, może skutkować dodatkowym ruchem na stronie ze źródeł wyszukiwarek grafik. Pomijając fakt, że w ten sposób pomagasz użytkownikom korzystających z tekstowych przeglądarek, którzy widzą wtedy co dokładnie jest przed nimi ukryte.

Domyślnie wszystkie obrazki nazwane są tak jak ustawiony jest tytuł produktu, to samo tyczy się atrybutów title oraz alt. Z odrobiną wysiłku możesz ustawić sam atrybuty title oraz alt dla wszystkich zdjęć produktów. Pod zakładką "images" w karcie Product Information możesz ustawić tytuł dla każdego obrazka, ta wartość zostanie również użyta dla atrybutów title oraz alt w kodzie html dla obrazka.

Wróć

Zobacz również