]]>

Nowy wygląd Facebook'a (Timeline) nieunikniony.

2012-03-12 18:04 przez administrator

Najpierw użytkownicy, a teraz strony facebook. Już 30 marca facebook obowiązkowo wprowadzi w życie Oś Czasu (Timeline) dla stron typu fanpage oraz biznesu.

 

Zmiany w nowym wyglądzie są znaczące, a ten kto nie zdąży się dostosować  przed 30 marca, zostanie automatycznie przełączony. W tej chwili facebook udostępnia nam opcję "preview", dzięki której możemy podejrzeć aktualny wystrój naszej strony.

 

 

Po co zmiany na fb?

Ekipa Facebook'a doszła do wniosku, że bardzo duża część postów na tablicy znika niezauważona, a nam nie chce się korzystać z przycisku "starsze posty" i przeglądać co przegapiliśmy. Podobnie jest ze zdjęciami, gdzie te ważniejsze giną razem z tymi mniej ważnymi.

Rozwiązaniem ma być właśnie Oś czasu (Timeline) - uporządkowany chronologicznie zbiór informacji z możliwością definiowania widoczności postów i nie tylko.

 

Jak aktywować Timeline?

Odwiedź stronę http://www.facebook.com/pages/status/ i wybierz "Publikuj" jęzeli chcesz opublikować Oś czasu lub kliknij "Dowiedz się więcej", aby zobaczyć podgląd. Później oczywiście kiedy już wszystko ustawisz możesz opublikować stronę. Ale nie po 30 marca 2012 roku, kiedy to wszyscy zostaną automatycznie przełączeni na Oś czasu bez możliwości podglądu.

Podgląd nowych stron

 

Zdjęcie w tle (tzw. okładka)

Jak możemy przeczytać na stronie faq facebooka:

"Zdjęcia w tle powinny mieć szerokość 851 pikseli i wysokość 315 pikseli. Jeśli dodasz mniejszy obraz, zostanie on rozciągnięty do tego rozmiaru. Dodawane zdjęcie musi mieć szerokość co najmniej 399 pikseli."

Mają one mieć charakter informacyjny mówiący o tym czym dana firma się zajmuje. Zdjęcia z wezwaniem do akcji, promocjami, obniżkami itp nie będą tu już pasować.

 

Zdjęcie profilowe

Ma teraz wymiary 125x125 pikseli i jak widać jest kwadratem. Oczywiście to minimalna wartość dla jakiej zdjęcie nie będzie przeskalowane w górę.

 

Sekcja informacje

Znajdziemy ją poniżej zdjęcia profilowego. Zawiera ona opis działalności firmy oraz informacje kontaktowe. Kliknięcie w link "informacje" przeniesie nas na podstronę z sekcją info.

 

Aplikacje, zakładki, zdjęcia

Teraz aplikacje oraz inne zakładki są po prawej stronie sekcji "informacje", a nie jak dotychczas po lewej stronie w kolumnie.  Posiadają one swoje własne miniaturki zamiast linków tekstowych, którymi  możemy zarządzać  (wyjątek stanowi galeria zdjęć).

Domyślnie widoczne są 4 zakładki, ale biorąc pod uwagę to iż galeria jest nieusuwalna pozostają nam do dyspozycji  3.

Dotychczas mogliśmy ustawić tzw. domyślną zakładkę dla użytkowników, którzy nie zostali jeszcze fanami naszej strony. Nowy wygląd nie pozwala już na to. Zamiast tego użytkownicy zawsze widzą Oś Czasu, a dodatkowe aplikacje jak konkursy, promocje, gry, kupony itd musimy wyklikać sami.

Z brakiem domyślnej zakładki wiąże się jeszcze jeden problem. Fanpage'e nie będą już mogły "zbierać" fanów w zamian za kupony, dodatkową zawartość strony, którą możemy obejrzeć dopiero po kliknięciu w przycisk "Lubię to".

 

 

Więcej miejsca

Nowy wygląd pozwala na zakładki szerokości 810px, gdzie teraz mogły posiadać maksymalnie 520px.  Oznacza to, że dotychczasowe aplikacje, które nie zostaną przerobione na wersję 810px będą posiadały białe miejsce po bokach.

 

Wiadomości

Oś czasu dla stron pozwala użytkownikom na wysyłanie prywatnych wiadomości do administratora strony. Takie rozwiązanie pozwala na komunikację z fanpage'em bez konieczności publikacji wiadomości na tablicy strony. Fanpage natomiast może jedynie odpisać na wiadomość użytkownika, który się z nami kontaktował.

Jeżeli np. przytrafi Ci się ktoś narzekający na Twojej tablicy, możesz skorzystać z tej opcji i poprosić go o prywatną wiadomość.

 

Przypięty post

Możesz wybrać jeden post (przypiąć), który będzie zawsze widoczny przez 7 dni, na górze po lewej stronie Timeline. Wyróżnione posty dają możliwość kontroli nad tym co użytkownik ma zobaczyć w pierwszej chwili kiedy trafi na naszą stronę. Może to być link do naszej strony www, materiał promocyjny, zdjęcie albo status.

Wyróżnienie posta facebook

 

Panel administratora

Zamiast odsyłać admina na osobną podstronę, teraz panel administratora ukazuje się nam nad Osią czasu po kliknięciu w menu "Panel administracyjny", widoczny w prawym górnym rogu. Aby go ukryć wystarczy wcisnąć przycisk "Ukryj"

 

 

Plusy:

+ czytelny i estetyczny wygląd

+ pole zakładki powiększone z 520 do 810 pikseli szerokości.

+ możliwość wysyłania prywatnych wiadomości do administratorów fanpage’ów.

+ możliwość przypięcia postu, który będzie widoczny na górze przez 7 dni

+ ulepszony panel administratora oraz statystyki strony

 

 

Minusy:

- brak możliwości ustawienia domyślnej zakładki na której lądują nowi użytkownicy, którzy nie zostali jeszcze fanami strony.  Zawęża to możliwości promocji contentu tylko dla tych użytkowników, którzy polubili naszą stronę. Oczywiście facebook pozostawił możliwość kierowania użytkownika na dowolną zakładkę z płatnych reklam.

- kolejny minus który ma związek z powyższym - to brak przekierowania na konkretny content po kliknięciu "Lubię to"

- małe ekrany oraz wolniejsze komputery (np. netbooki) odczują nowy wygląd facebooka. Już teraz można zauważyć opóźnienia w pojawianiu się starszych postów. To może doprowadzić do sytuacji w której część osób poczuje zmęczenie czekaniem i zamknie stronę.

- brak możliwości rekomendowania produktu

- ilość zakładek została ograniczona do 12

 

 

Podsumowanie:

Nowy wygląd na pewno nie przypadnie wszystkim do gustu, zwłaszcza tym którzy zdobywali do tej pory fanów konkursami lub innymi treściami dostępnymi dopiero po zalajkowaniu strony. 

Należałoby się również zastanowić czy nowy Timeline nie stanowi łatwego kąska dla aplikacji zbierających informacje w sieci o tym jakie strony odwiedzamy, jakie są nasze zainteresowania i gusta.

Wróć

Zobacz również